félvad fajták
a félvad fajta elnevezést egy meghatározott területen élő,új vérvonal vagy más fajták bevezetése nélkül csoportosulásra használjuk.
*a shetlandi póni félvad lófajta*
nehéztestű lovak
a nehéztestű lovak munkalovak,termetük,izomzatuk és állóképességük alkalmassá teszi őket nehéz terhek hűzására.
*nehéztestű ló*
arab lovak
vannak tiszta vérű arabok(arab telivér),részben arabok(arab fajta) és angloarabok.a tiszta vérű arabokat tekintik az egyetlen igazi telivér fajtának,mert ennek a vérvonalnak a tisztaságát évszázadokon át megőrizték.
az angol telivérek is telivérnek számítanak,mert egyenesen a tiszta vérű arab fajtából származtathatók.az angloarab fajta az angol telivérek és az arab lovak keresztezéséből származik.
*az arab telivérek nagyon kecsesek*
*az angol telivérek kiválóak galopp versenyekben*
hidegvérű lovak
a hidegvérű lovak az egykor Közép-Európa erdeiben élt nehéztestű lovak leszármazottai.a legtöbbjük nehéztestű munkaló,leginkább igáslóként használják.
*hidegvérű ló*
melegvérű lovak
a melegvérű kifejezés azokat a lovakat jelöli,amelyeknek a pedigréjében fellelhető keletről származó vérvonal.egy melegvérű fajta nemességének mértékét az határozza meg,hogy mekkora telivérhányad mutatható ki a vérvonalban.a keleti lovak ősei a tarpán és a przewalski ló.
*melegvérű ló*
pónik
minden ló,amelynek a marmagassága 152 centiméter vagy alacsonyabb,póniló.a testük aránya a marmagasságukhoz képest nagyobb,mint a lovak esetében,és a mozgásuk is más rövidebb lábaik miatt.
a testfelépítés,ami megkülönbözteti a pónit a lótól,alacsonyabb,tömörebb,egységesebb a marmagassághoz képest,és más mozgással párosul,elsősorban a rövid lábak miatt.
pónikategóriák:
a:117 cm alatt
b:117-127 cm
c:127-137 cm
d:137-146 cm
e:146-157 cm
*a kategóriájú póni*
ügetőlovak
ezekre a lovakra a magasan tűzött nyak,nem túl kifejezett mar és ügetésben látványos térdmunka jellemző.az ügetés a legfontosabb jármód,lazának,erőteljesnek és magasnak kell lennie.
*ügetőló*
ugrólovak
bár az ugrólovak a könnyű testfelépítésű lovak közé tartoznak,bizonyos sajátosságokkal kell rendelkezniük.a hátsó lábak rövidek és erősek,ez az egyik leglényegesebb kívánalom.a hosszabb hátsó lábú lovak nem ugranak olyan jól.a jó tüdő és szilárd lábizületek feltétlenül szükségesek.
*jól képzett ugróló*
ménes
az együtt legeltetett csikók és kancák csoportja,ahol gondos szelekció közepette folyik a tenyésztés.néhány fajta az alapító ménes után kapta a nevét.több híres ménest találhatunk magyarországon is,ilyen például a bábolnai.
*a somogysárdi ménes*
alapító mén
egyes mének nagy szerepet játszanak a póni- és lótenyésztésben.ezek a lovak felelősek a fajtára jellemző tulajdonságok örökítéséért,ezért alapító méneknek hívjuk őket.
méneskönyv
a méneskönyvben regisztálják a fajta eredetét,s itt vezetik az ősök és utódok listáját is.bizonyos fajták egyedeinek tenyészszemlén kell átesniük,hogy bekerülhessenek a méneskönyvbe.ilyenkor a bírák a moszgást és a küllemet bírálják.
küllembírálat
nem csak a méneskönyvbe bekerült lovak esnek át küllembírálaton,ez az eladáskor és vásárokon is gyakori esemény.a lovat felvezető vezeti fel,ügyelve arra,hogy a vásárló minden szögből megtekinthesse a ló testfelépítését.az eladásra szánt lovakat gyakran megjártatják az állatorvos előtt,hogy kiszűrjék a sántaságot.
a lovat kantáron vagy kötőféken vezetik körbe.a legmegfelelőbb az orrszíj nélküli kantár,mert küllembírálatnál fontos,hogy ne zavarja a ló száját,és az állat elég teret kapjon a feje és a nyaka mozgatásához.a fejnek fent kell lennie lépésnél és ügetésnél is,ha ezt megakadályozzuk,a jármód szabálytalanná válik,a ló járása nem lesz egyenes.a kantárszárat vagy felvezetőszárat a felvezető a bal kezében tartja.
ha a ló túl gyorsan mozog,a felvezető a ló feje elé teszi a bal kezét,ami általában elegendő a ló megfékezésére.beállításkor a lónak egyenesen és mozdulatlanul kell állnia,a fejét magasan,derékszögben tartva.küllembírálatkor a felvezetőnek úgy kell a lovat megállítania,hogy annak mind a négy lába jól látható legyen a bal oldalról,ahol a bírák éllnak.
fejformák
a fejforma nagyon gyakran igen jellemző az adott fajtára.három alapvetően eltérő fejformát különböztetünk meg:a csukafejet (az orrhát homorú,ez például az arab lovakra jellemző),az egyenes fejet és a kosfejet (az orrhát domború,ez a nóniuszok jellemzője).
mérőbot
a mérőbot a ló magasságának és más egyéb méreteinek mérésére használják.a ló magasságát a hátának legmagasabb pontján mérik,ahol a nyak kezdődik,ezt hívjuk marnak.méréskor a lónak egyenletes talajon kell állnia.
fajták
a vadló háziasítása kr.e 5000 körül történt a sztyepi területeken.az idők során a házilovak attól is függően,hogy mire használják őket,rengeteg változáson mentek keresztül.
minden fajtánál kategóriákba soroljuk a jellemzőket.
-honnan származik eredetileg a fajta;
-mekkora az átlagos marmagasság;
-melyek a fajtára legjellemzőbb színek;
-milyen általános tulajdonságok,természet jellemzik a fajtát;
-milyen küllemű,nehéztestű,könnyű,karcsű vagy izmos a ló;
-mire használják,ügetőló,díjló,vagy ugróló;
-mely jármódok jellemzők a fajtára;
-hogyan alakult ki a fajta és jelenleg hol tenyésztik. |